Keresés

Online jegyvásárlás

120 éves a Csillaghegyi Ásványvíz

2024-11-19

Budapest és a vizek

Az idén 151 éves Budapestet méltán nevezik a vizek fővárosának, hiszen nincs a világon még egy olyan főváros, amelynek ilyen sok gyógyvize, gyógyfürdője lenne. A fővárosok és metropoliszok közül Budapest a világon az egyetlen, ahol száznál is többre tehető a termálforrások, valamint a rájuk épülő kutak száma.

Az 1867-es kiegyezést követő gazdasági fellendülésnek köszönhetjük Budapest felvirágzását és ezen belül sok ma is ismert és kedvelt fürdőnk létrejöttét. Zsigmondy Vilmos bányamérnök nevét fontos kiemelni ebben, aki az első artézi kutakat fúrta Magyarországon. Számtalan vidéki kútfúrást követően elsőként a Margitszigeten, majd a Városligetben is sikeresen „fakasztott vizet” (így a Palatinus és a Széchenyi fürdő kútjai).

A fürdőkkel azonos vízbázisre épülve ebben az időben jöttek létre az első ásványvíz palackozó üzemek. A századforduló idején a fővárosban már tucatnyi üzem ontotta a szénsavval dúsított, csatos üvegbe palackozott ásványvizet. A teljesség igénye nélkül néhány: Szt. Lukácsfürdői Kristály Ásványvíz, Városligeti ILONA artézi ásványvíz, Margitszigeti kristályvíz, Harmatvíz, Csillaghegyi Ásványvíz, Apenta keserű, Apenta ásványvíz, Hunyadi János keserűvíz, Ferenc József keserűvíz, Gellérthegyi kristályvíz.

A magyarországi ásványvíz palackozás és forgalmazás fellendülése messze túlmutatott a határainkon – pl. a Szt. Lukácsfürdői Kristály Ásványvizet valamennyi létező kontinensen meglehetett vásárolni, a Hunyadi János keserűvíznek pedig emeletes székháza volt New York központjában. A sors fintoraként Budapesten a rendszerváltás óta eltelt harminc év alatt a palackozó üzemek egy kivételével megszűntek. 

Csillaghegyi Ásványvíz

Budapesten jelenleg egyetlen ásványvíz palackozó működik, a fővárosi tulajdonban levő, Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH Zrt.) által működtetett Csillaghegyi Ásványvíz Palackozó.

A 100%-os fővárosi tulajdonban levő BGYH Zrt. ásványvíz kútjai a Pilis lábánál, Csillaghegyen találhatóak. A csillaghegyi források vizét (korabeli feljegyzések tanúskodnak erről) már a rómaiak is hasznosították és élvezték. Újkori felfedezését és virágzását az 1867-es kiegyezést követő „boldog békeidőknek” köszönhetjük. 

120 éve, 1904-ben már több részvénytársaság palackozta (formába öntött üvegekbe, melyeket csatos porcelánkupakkal zártak le, és országszerte forgalmazta Csillaghegyi forrásvíz vagy Csillaghegyi üdítővíz néven. Az igazi fellendülés 1919-ben kezdődött. Ekkor vásárolta meg az Elkán és Gerő cég a Csillaghegyi Árpád forráscsoportot, és ekkor kezdett el kiépülni a Csillaghegyi strandfürdő, hogy azután néhány év alatt Közép-Európa legkorszerűbb strandjává nője ki magát.  

Az egyre nagyobb volumenű igények az eddig természetes forrásokra támaszkodó vízbázis növelését tették indokolttá, így ennek érdekében az 1920-as évek végén fúrták azt a három kutat – Északi, Déli és József kutakat –, melyek máig használhatók. Ezek a kutak percenként több ezer liter alacsony ásványi anyag tartalmú, enyhén lúgos, kiváló ízű és minőségű ásványvizet szolgáltatnak. Ekkortól Csillaghegyi ásványvíz vagy kristályvíz néven került forgalomba.

A rendszerváltást követő időszakban (mint annyi mást) ezt a tevékenységet is „privatizálták”. Ez idő alatt AQUASTELLA néven került forgalomba.

A BGYH Zrt. döntése nyomán a palackozási tevékenység újjászületőben van, ennek első lépéseként egy nagy ballonos (19 literes) töltőgép vásárlása és beüzemelése történt meg, valamint egy új korszerű palackozó üzem létesült. Társaságunk rendelkezik saját, akkreditált, vízminőség-vizsgáló laboratóriummal, melynek munkatársai menetrendszerű ellenőrzésekkel gondoskodnak a kiszállított termékek kifogástalan minőségéről. 

Fotók: Budapest Városháza / ÉnBudapestem